Jak zacząć?

Wspinanie dla każdego

Wspinanie jest bardzo prężnie rozwijającą się dyscypliną sportu, ale jest z nią związanych sporo pytań

Czym jest wspinanie?

Góry, śnieg i zimno… pewnie z tym najczęściej kojarzy się wspinanie. Ale to nie tylko to, wspinać można się w skałach, ale też na sztucznej ścianie wspinaczkowej. Coraz popularniejszy i modniejszy staję się bouldering, „najmłodszy brat” alpinizmu.

Co jest potrzebne by zacząć się wspinać?

Tak naprawdę, to tylko buty. Dlatego też bouldering staje się coraz bardziej popularny. Nie musisz mieć asekuranta, drogiego sprzętu czy czekać pod ściana na swoją kolej. Boulderować można samemu po ułożonych drogach. Po nieudanej próbie, wystarczy chwilę odpocząć i bez problemu możemy próbować dalej.

 

Czym Jest Bouldering?

Bouldering to wspinanie na niewielkiej wysokości do 4-5 metrów, bez używania asekuracji liną. Przed upadkiem chroni nas materac – w skałach osobisty Crashpad, w Crux Boulder materac asekuracyjny. 

No a po co wspinać się tak nisko skoro można wysoko?

W Boulderingu nie chodzi o wysokość tylko o trudność przejścia. Jest to esencja wspinania w kilku ruchach.

Czy w Crux Boulder mogę ćwiczyć samemu?

Tak, przy wspinaczce boulderowej nie jest potrzebna osoba do asekuracji liną, bouldering pozwala na niezależność i trenowanie samemu. Na wyższym poziomie, trudniejszych baldach i formacjach warto poprosić kogoś o „spottowanie”, czyli asekurację przez partnera, który pomaga w kontrolowaniu lotu w czasie odpadania.

Polecamy sekcje wspinaczkowe, wiadomo, że przyjemniejsze i bardziej motywujące jest ćwiczenie w grupie. Pod okiem instruktora szybciej zobaczycie postęp w technice wspinaczkowej i sile.

 

Dlaczego Boulder?

  • Boulderować można niezależnie od innych, niepotrzebna jest asekuracja liną;
  • Bouldering jest sportem ogólnorozwojowym, poprawia ogólną wytrzymałość i wydolność organizmu;
  • Wzmacnia kręgosłup, jest to szczególnie przydatne dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia;
  • Bouldering skupia się na wysokiej trudności, intensywności ruchów i ich skomplikowaniu technicznym.

Jak długo trwa sezon wspinaczkowy?

Wspinanie jest sportem, w którym sezon właściwie nigdy się nie kończy! W okresie jesienno-zimowym i gdy jesteśmy w mieście odliczając czas do kolejnego wyjazdu trenujemy na sztucznych ściankach wspinaczkowych, ale jesień i zima są też idealnym okresem na wyjazdy w skałki w Hiszpanii, Francji czy Grecji. Na święta wielkanocne i majówkę można pojechać w polskie skały, a w wakacje na dalsze wyprawy, gdzie ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia!