Jak zacząć (FAQ)?

Wspinanie dla każdego
Wspinanie jest bardzo prężnie rozwijającą się dyscypliną sportu, ale jest z nią związanych sporo pytań.

A więc do dzieła!

 

Czym jest wspinanie?
Góry, śnieg i zimno… pewnie z tym najczęściej kojarzy się wspinanie. Ale to nie tylko to, wspinać można się w skałach ale, też na sztucznej ścianie wspinaczkowej. Coraz popularniejszy i modniejszy staję się bouldering, „najmłodszy brat” alpinizmu.

 

A czym jest bouldering?
Bouldering to wspinanie na niewielkiej wysokości do 4-5 metrów, bez używania asekuracji liną. Przed upadkiem chroni nas materac – w skałach osobisty Cash-pad, u nas w Crux Boulder profesjonalny materac asekuracyjny z atestami firmy PolSkok gwarantującej jakość i bezpieczeństwo.

 

No a po co wspinać się tak nisko skoro można wysoko?
W Boulderingu nie chodzi o wysokość tylko o trudność przejścia. Jest to esencja wspinania w kilku ruchach.

 

Co jest potrzebne by zacząć się wspinać?
Tak naprawdę, to tylko buty. Dlatego też bouldering staje się coraz bardziej popularny. Nie musisz mieć asekuranta, drogiego sprzętu czy czekać pod ściana na swoją kolej. Boulderować można samemu po ułożonych drogach. Po nieudanej próbie, wystarczy chwilę odpocząć i bez problemu możemy próbować dalej.

 

Jeśli jeszcze się nie wspinałeś/aś a chcesz zacząć wystarczy, że weźmiesz buty z miękką podeszwą (tak, nie potrzebujesz na początek butów wspinaczkowych), wygodny strój i pozytywne nastawienie. Szczególnie polecamy zajęcia START odbywające się w Crux Boulder. W wybrane piątki o godzinie 18:00 instruktor Cruxa wprowadza w świat wspinania grupę start. Koszt zajęć- wejście na ścianę, same zajęcia są darmowe.

 

Czy w Crux Boulder mogę ćwiczyć samemu?
Tak, jak wspomniałem przy wspinaczce boulderowej nie potrzebna jest osoba do asekuracji liną. W Crux Boulder bezpieczeństwo zapewniają atestowane materace firmy PolSkok. Bouldering pozwala na niezależność i przychodzenie samemu, kiedy tylko ma się na to ochotę. Choć przyjemniejsze i bardziej motywujące jest ćwiczenie w grupie. Szczególnie dobrym pomysłem są sekcje wspinaczkowe, gdzie pod okiem instruktora robi się dużo szybszy postęp niż ćwicząc samemu.
Na pewnym, wyższym poziomie, trudniejszych baldach i formacjach warto poprosić kogoś o „spottowanie”, czyli asekuracje partnera, który pomaga w kontrolowaniu lotu w czasie odpadania.

 

Dlaczego Boulder?
– Boulderowanie daje niezależność, można ćwiczyć samemu, niepotrzebna jest asekuracja liną,
– Ściana Boulderowa bardzo dobrze wyrabia mięśnie i niespodziewaną siłę,

– Wzmacnia kręgosłup, jest to szczególnie przydatne dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia,
– Jest niżej i bezpieczniej, lecz trenować można dużo mocniej i wytrwalej,
– Szybko są widoczne efekty,
– Buldering zwiększa ogólną wytrzymałość i wydolność organizmu.

 

Dlaczego warto wybrać Crux Boulder?
-Od 28 maja 2012 prowadzimy darmowe zajęcia wprowadzające do boulderingu, są one skierowane do osób, które zaczynają swoją przygodę ze wspinaniem, na spotkaniu m.in. odpowiadamy na pytania jak zacząć, pokazujemy obiekt i możliwości wspinaczkowe, uczymy technik wspinaczkowych i wiele więcej… Zajęcia odbywają się w wybrane piątki o godz. 18tej.

– Stworzyliśmy miejsce o którym marzyliśmy i w którym sami chcieliśmy ćwiczyć. Crux Boulder to idealne warunki do wspinaczki boulderowej,
– Crux Boulder to największa ściana boulderowa w centrum Warszawy,
– Lokalizacja w ścisłym Centrum na ul. Hożej 51 niecałe 300m od ul. Marszałkowskiej, 600m od Dworca Centralnego
– Kawiarnia Hoża 51 przy ścianie- idealne miejsce do zregenerowania sił i spotkania się ze znajomymi,
– Siłownia bez dodatkowych opłat,
– Pierwsza w Polsce hydrauliczna ściana systemowa,
– Najlepsze dostępne na polskim rynku materace asekuracyjne, z atestami, firmy PolSkok
– Jesteśmy otwarci w tygodniu do 23:00, nie zamykamy ściany na eventy/wystawy/targi itp.- pewność stałych i regularnych treningów
– Największy campus w stolicy, z listwami Woodpeckera o trzech grubościach.
– Brytyjskie chwyty Core!!! Więcej czytaj…
– Chwyto tablice Cora,
– Beastmaker 2000,
– Drąg, kule treningowe od Woodpeckera

 

Jak długo trwa sezon wspinaczkowy?
Wspinanie jest sportem, w którym sezon właściwie nigdy się nie kończy! W okresie jesienno-zimowym i gdy jesteśmy w mieście odliczając czas do kolejnego wyjazdu trenujemy na sztucznych ściankach wspinaczkowych, ale jesień i zima są też idealnym okresem na wyjazdy w skałki w Hiszpanii, Francji czy Grecji. Na święta wielkanocne i majówkę można pojechać w polskie skały, a w wakacje na dalsze wyprawy, gdzie ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia!